ENGLISH Antalya.com, Türkiye'nin Rivierası Antalya'nın Rehberi Reklam
Özel Arama
 
   
 
Share

Parklar

Atatürk Parkı - Karayolları Parkı

Konyaaltı caddesinde falezler üstüne kurulmuştur. DSİ Eğitim Tesisleri'nden Konyaaltı varyantına kadar uzanan 18.700 metrekarelik kıyı şeridini kaplayan bir alana yerleştirilmiştir. Arazi plastiği genellikle dikey karakterde kireç taşı, kalker ve travertenlerden oluşmaktadır. Alanda değişik özellikler taşıyan bir vejetasyon örtüsü bulunmaktadır. İlki alanda doğal olarak yetişen ve yöreye özgü maki formasyonunda olan doğal bitki örtüsü, ikincisi de çeşitli düzenlemelerle alana yapay olarak getirilen kültürel bitki örtüsüdür. Sak falezden deniz seviyesine kadar inşa edilmiş merdivenlerden aşağı inilebilir.

Parkta; spor tesisleri, çocuk oyun alanları, wc, çay bahçeleri, cafe barlar, yürüme yolları, dinlenme cepleri yer almaktadır. İçinde değişik renkli balıkların olduğu küçük göletleri, ördek ve kaz çeşitlerini ve tavşanların içinde yaşadığı küçük kafesleri görmek mümkündür. Ayrıca park bünyesinde "Şehitlik Anıtı" da yer almaktadır. Şehir merkezine yakın olduğu için yöre halkının tercih ettiği yürüyüş ve gezi alanıdır.

Karaalioğlu Parkı

Antalya Büyükşehir Belediye Binası'nın önünden yaklaşık 7000 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan parkın üç yönden girişi bulunmaktadır. İlin en eski parkıdır. 1940'lı yıllarda Haşim İşcan'ın belediye başkanlığı sırasında ana planı Perge Antik Kenti'nden alınarak düzenlenen parkta; dendrolojik değeri yüksek olan yaşlı bitkilerle 120 çeşite yakın bitki türü vardr.

Karaalioğlu Parkı, sıcak iklime has nadide çiçek ve ağaçları, beton yol ve miradorları, gazinoları ile Antalya'nın en şirin yeridir. Parktan seyredilen Antalya körfezi ve karşıki sarp, karlı Beydağları günün her saatinde başka başka renk alan bir tablo gibidir. Parkta ayrıca wc, çocuk bahçesi, çocuklar için eğitim alanı, çay bahçeleri vardır.

Hasan Subaşı Kültür Parkı

Yarışma sonucu belirlenerek 1982 yılında Turizm Bakanlığının onayı ile yürürlüğe giren Kültür ve Fuar Alanı projesi 1990 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Parkın 400 dönümlük birinci kısmı 1997 yılında tamamlanmıştır. Antalya'nın; kültür, sergileme, rekreasyon ve dinlenme gibi ihtiyaçlarının karşılanabileceği büyük bir kent parkı niteliğindedir.

Parkta; 13.000 metrekare büyüklüğünde, sualtı aydınlatmaların kullanıldığı yapay kayalardan oluşan, şelalelerin bulunduğu çelik ve ahşap köprülerle geçilen üç gölet vardır. Okaliptüs, Tespih, Selvi, Akasya, Çam, Hurma, Palmiye ağaçları, yeşili ve yüzlerce tür çiçek bahçeleri ile bir botanik bahçesi görünümündedir. Antalya Kültür Merkezi ile Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi park bünyesinde yer alır. Kır kahvesi ve çocuk oyun alanları da bulunan Hasan Subaşı Kültür Parkı tam bir dinlenme ve gezi alanıdır.

Yavuz Özcan Parkı

Güllük caddesinin güney bitiş noktası ile Konyaaltı caddesinin kesiştiği alanda yer alan bu park, kentin baskılarından kurtulmak ve peyzaj potansiyelinin yüksek olması nedeniyle çok önemlidir. Çünkü bu park, falezlerin üzerindedir ve muazzam kompozisyon halinde komple düşünülmüştür. Çocukların aktiviyetini sağlamak için çocuk oyun alanı bulunmaktadır. Halkın kısa amaçlı dinlenmesini ve serinlemesini sağlamak amacı ile pergole ve oturma birimleri yer almaktadır. Ayrıca park içinde restoran ve bir büfe bulunmaktadır.

Recep Bilgin Parkı

Bu park Cumhuriyet Meydanının batısında bulunmaktadır. Bu park pasif yeşil alan olarak kullanılmakta ve Falezlerin üzerinde bulunmaktadır. Park içinde sanatçıların eserlerini sunabileceği karikatür sokağı, bir adet restoran ve oturma birimleri yer almaktadır.

Aydın Kanza Parkı

Aydın Kanza Parkı 100. Yıl ile Güllük caddesinin kesişiminde yer almaktadır. Çocuklar için oyun alanı, eserlerin sergilendiği sanat galerisi, pasif yeşil alan ve kısa amaçlı rekreasyon için oturma birimleri yer almaktadır.

Fener Parkı

Lara Kıyı Bandı Bölgesel Düzenleme projesi içinde yer alan bu parkta çalışmalar henüz yeni başlamıştır. Bu çalışmalar şöyle özetlenebilir;

- Bant boyunca yürüyüş yolu, Mevcut yapı ve bitkisel materyal korunarak yeşil doku oluşturulması,
- Paten sporunu geliştirmek ve hareketlerin gösterilmesini sağlamak amacıyla mevcut platformun düzenlenmesi,
- Onarım çalışmaları (kırılan prekasların düzeltilmesi ve mevcut oturma birimlerinin yenilenmesi)

Ayrıca alan içinde birde restoran bulunmaktadır.

Dedeman Parkı

Falez Kıyı Park Projesi'nin ilk bölümü olan Dedeman Otel-Adonis Otel arasındaki yaklaşık 5.000 metrekarelik alanda yapım çalışmaları tamamlanmış ve halka hizmet olarak sunulmuştur. Bu projede yer alan düzenlemeler şunlardır;

- Golf sahası
- Çocuk parkı
- Botanik Bahçesi
- Yapay Gölet Çevresi
- Spor alanları çevresi
- Cafeler çevresi

Bu çalışmalar yapılırken, arazinin doğal dokusunun bozulmamasına özen gösterilmiş ve mevcut ağaçlar aynen korunmuştur.

Golf Sahası ve Golf Club Binası: 2.500 metrekarelik bir alana kurulmuştur. 100 metrekarelik bir spor kulübü binası ve doğal taş kaplı 250 metrekarelik bir teras alanı yapılmıştır. Golf üniteleri çim alan üzerine yerleştirilmiştir, alanın sonunda, sanatçılarımızın eserlerini üretip sergileyebilecekleri bir sanatçı sokağı ve sekiz adet sanatçı kulübesi yer almaktadır.

Çocuk Parkı: 3500 metrekarelik bir alana kurulmuştur, bu alan, yeşil alan ve çocuk oyun gruplarından oluşmaktadır.
Botanik Bahçesi ve Botanik Cafe: 8.000 metre karelik bir alanda kurulmuştur. Çocuk tiyatrosu, Botanik eğitim uygulama bahçeleri inşa edilmiştir. 160 metrekare alana sahip, iki katlı bir binası bulunmaktadır. Üst katı 80 metrekare kapalı alan ve 250 metrekarelik doğal taş kaplı terastan oluşan kafenin alt katında çocuk tiyatrosu servisleri yer almaktadır.

Yapay Gölet ve Çevresi: 7.500 metrekarelik bir alanda inşa edilmiştir.

Bu alanın 2.000 metrekarelik bölümünde artezyen ve deniz suyuyla oluşturulmuş bir gölet yer almaktadır. Göletin doğal bir adası bulunmakta, bu ada üzerindeki dinlenme alanına ahşap köprülerle ulaşılmaktadır. Göl kıyısında 64 metrekarelik bir alana cafe yapılmıştır. 250 metrekarelik doğal taş kaplı bir terasla güçlendirilmiştir. Gölet suyu bir dere ile denize ulaştırılmış ve bu derenin üzerinde yaya ve bisiklet yollarının devamını sağlamak için ahşap köprüler yapılmış ve yapay bir şelale oluşturulmuştur.

Spor Alanları - Klüp Binası

800 metrekarelik alanlı bu bölgede, 2 basketbol, 2 voleybol sahası yapılmış ve çevresi düzenlenmiştir. Yönetim, soyunma, duş ve vvc'lerden oluşan clup binasının çevresi de spor seyir olanaklı 300 metrekare teras mevcuttur.

Asansör: Botanik Bahçe'lerinin yer aldığı Falez sahilinin daha aktif kullanımını sağlamak üzere bir asansör (denize inilir) yapılmıştır. 15 m. yüksekliğinde yapılan asansör, balık tutma, su sporları, denizaltı avcılığı gibi aktivitelerin yapılmasına ve Falez sahilinin kullanılmasına olanak sağlayacaktır. Asansör henüz faaliyette değildir.

Adalya Gençlik Parkı

Park alanı iki konumda gruplandırılmaktadır.

1. Düden Çayı boyunca ve kuzeyi-güney yönünde Akdeniz'e doğru uzanan parkın merkezi kesimi

2. Kıyı çizgisine paralel ve Falez üzerinde konumlandırılmış, doğu-batı yönünde uzanan kıyı bandı.

Her iki kesim fiziksel yönden birbirleri arasında dik açılı bir bağlantı oluşturmaktadır.

Adalya Gençlik Parkı alanı; gerek kentsel nitelikli konumu, gerekse doğal kültürel ve çevre ilişkileri yönünden önemli ve ilginç bir peyzaj potansiyeline sahiptir. Bu nedenle projede olan kullanımı açısından olabildiğince zengin bir program ve yıl boyu kullanıma dayalı bir yaklaşık ve peyzaj kararları öngörülmüştür. Ayrıca, alan içinden geçen Düden Çayı'ndan yararlanmak suretiyle alanda oluşturulacak durgun ve hareketli su yüzeylerinin mikro klima ortamı yaratmaları özellikle düşünülmüştür. Düden Çayı'nın varlığı, kuşkusuz bu park alanı için çok önemli bir peyzaj potansiyelidir.

Parkların bilinen işlevsel, estetik öğeleri ve kullanımları ile yeşil dokusunun oluşturduğu görsel özellikleri dışında bazı ayrıcalıkların yaratılması durumu onlara farklı bir statü ve ün kazandırır. Bu anlayış içinde, Adalya Gençlik Parkı'na özgünlük kazandıracak bazı özelliklere yer verilmiştir. Örneğin; Ahşap bir pistte bütünleşen 1.200 kişilik bir Anfi Tiyatro ile ona bitişik ışık-su-ses gösterisine olanak sağlayacak Kuğu Gölü ve Nilüfer Gölü (toplam 9.375 metrekare, göl 4.375 metrekare)

Çadır formunda metal bir ağdan oluşturulan büyük bir çatı içinde bölgenin faunasına ait renkli ve ötücü kuşların serbestçe dolaştıkları kuş bahçesi, kanarya kafesi (toplam 7.400 metrekare, su yüzeyi 400 metrekare)

Çöl kıyısında çağdaş teknoloji ile planlanmış ve özgün bir çatı mimarisine dayalı bir sera ve sera cafe, tepe formunda uygulanacak gül bahçesi ve gül cafe (toplam 3.100 metrekare). Palmiye ağaçlarının biçimlendirdiği dairesel formda çok amaçlı çim alan (5.000 metrekare)

- Subtropik ağaç ve çalı türlerinden tasarlanan subtropik bitkiler bahçesi (33.750 metrekare)
- Şifalı bitkiler bahçesi (1.300 metrekare)
- Kokulu bitkiler bahçesi (3.000 metrekare)
- Akdeniz Bölgesi'nin doğal bitki türlerinin yer aldığı Akdeniz bitkileri bahçesi (37.500 metrekare)
- Bir tepe üzerinde konumlandırılmış Akdeniz Anıtı
- Türk bahçesi ile bütünleşmiş Türk kahvesi
- Akdeniz ülkelerinin en büyük çiçek bahçesi (10.000 metrekare)
- Batı ülkelerinde çok yaygınlaşmış olan ve özellikle emekliler için düşünülen hobi bahçeleri (3.580 metrekare)
- 0-6, 6-12 yaş grupları için planlanan iki adet çocuk bahçesi (3.500 metrekare ve 2.600 metrekare)
- Kültür-Fizik aletleri alanı (525 metrekare)
- Düden Çayı üzerinde, Akarsuyun yarattığı serin havadan yararlanmak amacıyla ve köprü işlevli üç adet Düden Cafe.

Henüz bu özellikler projelendirilmiş ama uygulanamamıştır. Şu an park pasif rekreasyon alanı olarak halka hizmet etmektedir. Sadece restoran ve büfe bulunmaktadır.

Adalya Akdeniz Botanik Bahçesi

Lara bölgesinde 868.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. İşgaller sonucu kısmen yapılaşmaya açılmış ve kentsel alanların içinde kalmıştır. Bu sebeple bu alan, bölgedeki plaj alanları ile arkada kalan çamlık alanın bütünleşmesiyle bir kent parkı ve orman özellikleri korunarak rekreatif öğeler ile donatılmış bir botanik bahçesi olarak projelendirilmiştir.

Yapısal Kullanımlar: Yaklaşık 90 hektarlık bu alanın kullanım türü ne olursa olsun denetim altına alınabilmesi için bir giriş tesisi yapılacaktır.

Giriş tesisleri içinde merkez binası, bu binanın içinde Botanik Yönetim Birimleri ile birlikte çeşitli müzeler, kitaplık, arşiv, çok amaçlı salon vb. kullanımlara olanak sağlayacak mekanlar bulunacaktır. Ayrıca alan içinde çeşitli seralar konumlandırılacak, bu seralarda farklı türler sergilenecek ve üretilecektir. Bu yapısal öğeler içinde alanın olanaklarına ve Botanik Bahçesi'ni dolaşanların gereksinimlerine göre gölgelikler ve ihtiyaç alanları bulunacaktır.

Dış Mekana İlişkin Açık Alan Kullanımları: Adalya Akdeniz Botanik Bahçesi alanı genellikle iğne yaprıklı türlerin hakim olduğu bir yeşil dokuya sahiptir. Bu nedenle açık olan kullanımları için bu durumun önemli derecede yönlendirici bir yeri olarak benimsenmesi gerekli ve zorunlu olmuştur. Turizm amaçlı "Adalya Akdeniz Botanik Bahçesi" için öngörülen işlevler şu şekilde özetlenebilir.

- Alanda yer verilen bitkiler üzerindeki denemelerle "Modern Taksonomi ve Deneysel Botanik Bilimi" dalları üzerinde araştırmalar yapılması
- Dünyanın belirli ekolojik bölgelerinde bulunan ekonomik değeri olan bitkiler için adaptasyon istasyonları görevinin yerine getirilmesi.
- Hortikültür bitkileri (süs bitkileri, sebze, meyve türleri) için seleksiyon ve malzeme gibi bilimsel araştırmalara olanak sağlanması.
- Kentin açık ve yeşil alanı sistemine işlevsel ve estetik yönden katkıda bulunması
- Kent halkı için bir eğitim ve kültür alanı yaratılması
- Antalya için ülkesel, evrensel ve simgesel bir prestij alanının yaratılması gibi hususlar göz önünde bulundurulmuştur.

Proje Uygulama Çalışmaları: Antalya'da Obruk Ormanının korunarak kent yaşamına kazandırılması, kentin geleceği açısından büyük önem arz etmektedir. Orman Bakanlığı 1995 yılında bu alanı "Turizm Amaçlı Botanik Bahçesi" yapılması koşulu ile Muratpaşa Belediyesine tahsis etmiştir. Burada amaç Adalya Akdeniz Botanik Bahçesi Projesi ile 868.000 metrekareli bu alanın kent yaşamına kazandırılmasıdır.

Projenin ilk aşaması olan 868.000 metrekarelik alanda ilk olarak ağaç ve bitki sayımı tamamlanmış, ağaç roleve çalışmaları bitirilmiştir. Proje kapsamında göletler, hobi bahçeleri ve yeşil alan düzenlemeleri yer alacaktır. Botanik Bahçenin güneyinde olimpik ölçülerde bir atletizm ve futbol sahası yer alacaktır. Adalya Akdeniz Botanik Bahçesi tamamlandığında dünyanın ilk altı ve Türkiye'nin en büyük botanik bahçesi olacaktır.

Akdeniz Adalya Botanik Bahçesi projesi hazırlanmış, uygulama aşamasında devam etmektedir. İnşasına başlanmış olanlar;

- Botanik Bahçesi giriş kapısı
- Orman içi gezi yolları ve kamping alanları bordur ile çevrilmiş ve zemin tesviye işi yapılmıştır.
- Botanik Bahçesinin güneyinde yer alacak olimpik ölçülerde bir atletizm ve futbol sahasının zemin tesviye çalışmaları.

Advertise Here
Reklam Ver