ENGLISH Antalya.com, Türkiye'nin Rivierası Antalya'nın Rehberi Reklam
Özel Arama
 
   
 
Share

Yakın Çevre

Antalya'ya kısa mesafe uzaklıktaki yerleri mutlaka görmelisiniz. Buralara merkezden ve ya acentalar aracılığı ile düzenlenen birçok tur ve ulaşım imkanı mevcut. Ama bizim size tavsiyemiz araba kiralamak bu mekanlarının tadını doyasıya çıkartmak.

Belek

Türkiye'de turizm denilince akla gelen ilk yerlerden. 40'ı aşkın 5 yıldızlı otelleri ve çeşitli konaklama şeçenekleri ile yıl boyuna turist çeken bir mekan. Son yıllarda hızlı bir atılımla başta Türkiye'nin olmak üzere Avupa'nın Golf Merkezi olmaya aday şirin bir tatil beldesi. Doğal güzellikleri Uçansu Şelalesi ve Akbaş köyü yakınlarındaki sarkıt ve dikitler ile zenginleşen yerleşimi, sahil şeridini fon olarak destekleyen sık orman ve doğa görüntüsü daha bir mükemmel kılıyor.

Golf CoursesSide

Antalya'ya 75 km uzaklıkta yer alan ufak bir yarımadadır. Anadolu mitolojisinde Tabiat ve Bereket tanrısı Side'den alınır. M.Ö. lere dayanan yerleşimi ile Side tam anlamıyla bir medeniyetler beşiği olmuştur. Görülmesi gereken tarihi yerler arasında Kent Surları, Baküs Tağınağı, Men Tapınağı, Agora başlıcalarıdır.

Alanya

Antalya'ya 120 km uzaklıkta yer alan ilçe, antik zamanlarda korsanlara, Bizans döneminde derebeyliklere ev sahipliği yapmış ve Anadolu Selçuklularda başkent olmuş nadide güzellikte bir tarihi şehirdir. İlk yerleşimini günümüzden 20,000 yıl öncesine dayanır. Kızıl Kule, Selçuklu Tersanesi, Dim Mağarası, Korsanlar Mağarası, Alanya Kalesi görülmeye değer güzellikte tarihi kalıntılardır. Günümüzde 800'ü aşkın turistik tesis ile Alanya Türkiye'nin en çok ziyaret edilen turistik yeridir.

Adrasan BeachAdrasan - Çavuşköy

Eski adıyla Çavuşköy. Antalya'nın batısında 2 km uzunluktaki plajı ile doğal güzellikere sahip bir yerleşim birimi. Adrasan'daki tesisleri genelde Çavuşköy sakinleri işletiyor. Doğa yürüyüşleri için ideal bir yerleşim. Adrasan'dan çevredeki koylara hergün günü birlik turlar yapılıyor. Yöre helenistik çağdan izler taşımasının yanında, 25 metreye yakın sualtı görüş mesefasi olması dalış meraklıları için bölgeyi cazip hale getiriyor.

Finike

Antalya'nın batısında kurulu ilçe, yat limanı, upuzun sahili ve ideal iklimi ideal bir tatil yeri. Dünyaca ünlü portakalı ile Finike Likyalılara kadar uzanan tarihi ile görülemeye değer bir yerleşim birimi.

Kalkan - Kalamaki

Kaş'a bağlı olan belde eşsiz bir koya sahip. Eski bir balıkçı kasabası olan Kalkan, mimari yapısı, muhteşem denizi ve doğası ile her yıl binlerce turist ağırlıyor.

Kaputas BeachKaş

Çevresini saran antik döneme ait kentler ve mutheşem doğası ile Likya'nın önemli şehirlerinden biri. Scuba diving ve rafting imkanları ile doğa yürüyüşleri ve yamaç paraşütü imkanları bölegeyi dahada cazip hale getiriyor.

Kemer (Idryos)

Antalya'ya 40 km mesafede, eski bir köy şimdilerde ise dünyaca tanınmış bir turizm merkezi olan Kemer, Batı Torosların eteklerinde yer alıyor. Çevresinde yer alan Idryos, Phaselis Antik Kenti, Olympos Antik Kenti, Chimera'yı ( Yanan taş) görmeden sakın bu bölgeyi terk etmeyin. Bazikal tipi kilise, gözetleme evi ve Selçuklu Av Köşkü görülmesi yeren antik değerli eserler arasındadır.

OlymposOlympos

Antik Likya'nın en önemli limanlarından biris olan Olympos, mitolojiye konu olmuştur. Yunan Mitolojisinde tanrıların oturduğu dağ olan Olympos, konumunun elverişliği nedeniyle korsanlarada ev sahipliği yapmıştır. Muhteşem doğası, tamamı arkeolojik ve doğal sit alanı olarak koruma altında olan Olympos, denize açılan ve ortasında Akçay deresinin aktığı bir vadi içinde kuruludur.

Phaselis

Bey Dağları Olympos Ulusal Parkı'nın arasında Kemer 16 km uzaklıkta yer alır. Uzun yıllar Likya'nın doğu kıyısının 3 limanı ile en önemli limanı özelliğini korumuştur. Bölgeye karadan ve denizden ulaşım mevcuttur.

Akseki

Eski adı Marla olan ilçe Toroslar üzerinde kurulmuştur. Özellikle Avcılık için ideal merkezlerden biri olan Akseki, kardelen çiçeğininde ana yurdudur. Geleneksel Akseki evleri, Anadolu mimarisini yansıtıyor.

ManavgatManavgat

Antalya'nın yüzölçümü ile en büyük ilçesi konumundadır. Kuzeyinde Toros Dağları ile çevrili bölge eşsiz plajlarla sahiptir. Manavgat Nehri ve Manavgat Şelalesi Türkiye'de olduğu kadar dünyacada ünlüdür. Ayrıca ilçeye 60 km uzaklıkta yer alan Köprülü Kanyon içerisinde gizlenmiş selvi ormanın dünyada bir eşi daha yoktur. Ünlü seyyah Evliya Çelebi'nin yazılarında kaplan avladıkları yer olaraka belirttiği Sarı Su Deresi ilçe sınırları içerisinde yer alır.

Advertise Here
Reklam Ver